Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základy chovu švábů

Švábi jsou hmyz proslulý zejména jako obtížní společníci člověka, provázející ho v jeho obydlích snad od nepaměti, a boj s nimi je vzhledem k jejich všežravosti, odolnosti, rychlosti rozmnožování a schopnosti ukrýt se i v těch nejmenších skulinkách velmi obtížný. Takto nechvalně prosluly zejména druhy rodů Periplaneta a rus domácí Blattella germanica.

Málokdo už ale ví, že existují i tropické druhy, které ani ve své domovině člověka nijak neobtěžují a dokonce mohou být i užiteční, ať už jako krmivo pro jiné chovance, nebo čistě pro potěchu oka. 

Pojďme si tedy přiblížit obecné zásady a podmínky chovu těchto netradičních chovanců; bližší informace o každém druhu najdete v menu na hlavní stránce. 

V zásadě máme na výběr dvě možnosti jak šváby chovat:

 

A. Přírodní a estetičtější způsob

Tento způsob spočívá v zařízení chovné nádrže jako kousku přírodního prostředí švábů. Není příliš vhodný pokud je naším cílem produkce většího množství švábů např. ke krmným účelům, je vhodný spíše k chovu menšího množství švábů pro potěšení. 

Jako substrát použijeme rašelinu nebo lesní hrabanku. Poskytneme švábům úkryty v podobě plochých kusů kůry, kořenů, větviček, kamenů atd. fantazii se meze nekladou, jen nezapomeneme na malou misku kam budeme švábům předkládat potravu.

svabi-047.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Přírodněji zařízení nádrž pro Blaberus craniifer

 

B. Efektivnější a méně přírodní způsob.

V tomto případě zařídíme nádrž hygienicky, jen s malým množstvím substrátu nebo úplně bez něj, jako úkryty použijeme proložky od vajec a všechno podřídíme manipulaci s nádrží a snadnému vyjímání jednotlivých švábů. V tomto případě je také vhodné potravu předkládat na mělkých miskách abychom předešli jejímu znehodnocení výkaly švábů.  Vhodné je použití plastového boxu.  

svabi-045.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Účelově zařízená nádrž pro kolonii Shelfordella tartara

 

Větrání :

V obou případech musíme zajistit kvalitní odvětrávání nádrže se šváby, takže je vhodné část víka(1/2 nebo i celou plochu) nahradit kovovým muším pletivem, které vlepíme tavnou pistolí, nebo v nouzi můžeme použít i pletivo plastové, které ale musí zůstat mimo dosah švábů, protože jinak hrozí, že se prokoušou ven a utečou !

Vytápění:

Vzhledem k tomu, že našimi chovanci budou většinou druhy z tropů nebo subtropů, budeme muset zajistit také vytápění chovné nádrže. Ideální je použití topných kabelů nebo podložek, které upevníme ze strany nádrže nebo je umístíme pod ni.Případně můžeme postavit celou nádrž na terárium s jinými živočichy, pokud tímto způsobem uvnitř dosáhneme požadované teploty. Ideální teplota se pohybuje okolo 28°, teplotní nároky jednotlivých druhů zmíníme ještě v článcích o jejich chovu. 

Velikost ubikace:

Obecně platí, že čím více švábů na menší ploše, tím lépe. Vzájemný kontakt je stimuluje k rozmnožování. Většinou si vystačíme s nádržemi rozměrů kolem 40x30x30cm, pro větší druhy nebo větší množství přiměřeně větší, obecně jsou však švábi velmi, velmi nenároční na prostor a v uvedených rozměrech můžeme chovat klidně i několik stovek švábů.

Pokud chceme šváby chovat ke krmným účelům, je třeba začít alespoň se 100 jedinci v poměrně malé nádrži a zde platí čím více, tím lépe. Pokud jich máme příliš málo na velké ploše, může trvat až několik měsíců než se začnou rozmnožovat.

Můžeme chovat i několik druhů švábů pospolu, ale z vlastní zkušenosti to nedoporučuji, protože nakonec vždy jeden druh v nádrži úplně převládne, nebo se prokříží(r. Blaberus).

Krmení:

Švábi jsou všežravci a ve svojí stravě potřebují jak rostlinnou, tak živočišnou složku, a sežerou opravdu téměř cokoliv.

Jako rostlinnou složku můžeme podávat prakticky jakékoliv ovoce a zeleninu, které jim pokud je podáváno čerstvé, zajistí i dostatek tekutin. Můžeme zkrmovat i zbytky z kuchyně jako slupky od brambor, okurky a tak podobně, pochoutkou jsou pro šváby banány a salát, vždy si ale dáváme pozor aby potrava nebyla chemicky ošetřená. Do každé nádrže ještě umisťuji kus tvrdého chleba, který švábi také rádi okusují.

Živočišnou složku zastoupí např. psí nebo kočičí granule, případně konzervy, vločkové krmení pro rybičky, můžeme zkusit i kousek masa nebo ryby.

Živočišná složka je v jídelníčků švábů nepostradatelná, protože při její absenci se začnou napadat a požírat navzájem !

Celkově vzato jsou švábi velmi nenároční strávníci. 

V chovu musíme dbát na čistotu a nezkonzumované zbytky potravy včas odstraňujeme.

Rozmnožování:

Rozmnožování švábů je poměrně snadná záležitost, pokud našim chovancům poskytneme vhodné podmínky, dostatečně velkou počáteční kolonii a čas. ,,Rozjezd" nově založené kolonie může někdy trvat i značně dlouho, nakonec nás ale odměna v podobě záplavy nymf nemine. 

 

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 53208
Měsíc: 584
Den: 13